Academics

Honor Roll

Honor Rolls

At the end of each semester, students’ academic achievements are recognized by the various honor rolls:

Upper School Honor Roll
A weighted GPA, one that reflects the rigor of a student’s curriculum by adding fractions of points to the calculation for Honors and Advanced courses, will be used to determine Honor Roll; averaged letter grades are used as a guide. Weighted and unweighted cumulative GPAs appear on a student’s transcript.

Distinguished Honors: Minimum GPA of 3.85 (weighted), A- (unweighted) average for the semester, no grade below B

Honors: Minimum GPA of 3.5 (weighted), B+ average for the semester (unweighted), no grade below a B-

Middle School Honor Roll
A- average and no grade below a B (B- for an Upper School course)

Grading System

The grading system consists of letter grades ranging from A to F.
  • For recording purposes and the compilation of a grade point average, the following equivalents are used: A 4.0; A- 3.67; B+ 3.33; B 3.0; B- 2.67; C+ 2.33; C 2.0; C- 1.67; D+ 1.33; D 1.0; D- 0.67; F 0.0.
  • GPA is calculated after each semester, based on all Upper School semesters. (Cumulative GPA is on all Upper School transcripts.)
  • Only the grades received at the end of each semester and the year’s grades appear on a student’s transcript.
  • A grade of D+ or below means that a student may not be promoted to the next level in the discipline.

Honor Roll Fall 2021

Upper School Distinguished Honors

12th Grade - Class of 2022
Jack Ancona, Old Saybrook
Isaac Adler, Clinton
Maria Angelini, Essex
Olivia Bonner, Oakdale
Elijah Butler, North Stonington
Grace Cassineri, Old Lyme
Tina Cheng, Nanjing, China
Sarah Cole, Chester
Robbie Darling, Westerly
Sterling Frost, Pawcatuck
Matthew Frysinger, Old Saybrook
Olivia Guinan, Westbrook
Franklin Guo, Beijing, China
Harry Han, Shangdong, China
Rachel Harris, Plainfield
Ming Huang, Shenzhen, China
Aliya Khan, Mystic
Philip Knowlton, Haddam
Joshua Laggis, Clinton
Cameron Liberty, East Haddam
Sydney Lundgren, Groton
William Oliver, Andover
William Palmer, Stonington
Colby Potts, Old Saybrook
Marissa Slocumb, Stonington
Charlotte Steffian, Waterford
Sydney Swann, New London
Tim Xu Zhejiang, China
Junhan Yang, Beijing, China
 
11th Grade – Class of 2023
Amaya Butler, North Stonington
Adam Chen, Zhejiang, China
Cody DeLaurentis, Haddam
Anika Garg, Waterford
Daniel Genovese, Westbrook
Paige Iacobellis, Killingworth
Samuel Kaplan, Clinton
Jacqueline Leake, Westbrook
Anthony Luxton, Stonington
Olive Martinez-Good, New London
Fiona Morrison, North Stonington
Calvin Neff, Mystic
Pearse Rothman, Madison
Amand Sarwar, Essex
John Surprenant, Norwich
Ryan Tedeschi, Westbrook
Eric Yan, Jiangsu, China
Tongkai Zhang, Tianjin, China
Jackson Zhong, Ningbo, China

10th Grade - Class of 2024
Ella Adin-Atherton, Noank
Tobias Adler, Clinton
Tyler Boissevain, Old Saybrook
Maria Carseli, Mystic
Zaela Crespo, New London
Helen Godshall, Noank
Rachel Hambly, Stonington
Scarlet Kane, Quaker Hill
Yiannis Liras, Stonington
MicKayla Marcus, New London
Maria Morant, Old Saybrook
Ben Myers, Mystic
Sophia Naysnerski, Westerly
Skye Nugent, Waterford
Bea Palmer, Stonington
Aarav Patel, Stonington
Abigail Potts, Old Saybrook
Avery Ruhe, Mystic
Colin Tedeschi, Westbrook
Kelly Xie, Jiangsu, China

9th Grade - Class of 2025
Natalie Boissevain, Old Saybrook
Liam Boland, Quaker Hill
Sven Ericsson, Stonington
Hailey Greenberg, Mystic
Alexandra Leake, Westbrook
Brian Li, East Lyme
Isabella Li, Norwich
Kabir Patel, Ledyard
Robby Shay, Old Saybrook
Emma Tanabe, Deep River


Upper School Honors
 
12th Grade - Class of 2022
Lily Fowler, Stonington
Lena Rimmer, Killingworth
Ellie Steevels, Chester
Rachel Wang, Beijing, China
 
11th Grade - Class of 2023
Ray Bian, Beijing, China
Lucy Fader, Old Lyme
Michael Galla, Madison
Campbell Gray, Stonington
Erik Howey, Madison
Sophie Levine-Press, Guilford
Fiona Lorenzen, Colchester
Callum McKillop, Stonington
Daniel Meseha, East Lyme
Jackson Raisbeck, Madison

10th Grade - Class of 2024
Bryce Bennhoff, Pawcatuck
Jaidyn Cote, Old Saybrook
Skylar Frost, Pawcatuck
Katelyn Harvey, East Haddam
Luke Legein, Old Lyme
Sophia Liras, Stonington
Dylan Polidori, Groton

9th Grade - Class of 2025
Veronika Altamirano, Essex
Nova Frink, Uncasville
Juliyana Mingo, New London
Arnell Peck, New London
Maxwell Savin, Stonington
Middle School Honors
Zara Asim (8), East Lyme
Sabine Balentine (7), Stonington
Isabella Barstow (8), Mystic
Carlie Burke (7), Waterford
Claire Butler (8), Noank
Henry Champagne (8), Lebanon
Lily Chandler (7), Niantic 
Clo Crimmins (7), Old Saybrook
Carlo Danese (6), Essex
Rex Davis (6), Colchester
Magnus DuBois (8), Stonington
Alexia Georgiadis (7), Mystic
Angelina Georgiadis (7), Mystic
Connor Gingras (8), Old Lyme
Sarah Harvey (7), East Haddam
Ally Iacobellis (8), Killingworth
Eddie Keane (7), Griswold
Liam Kelly (7), Stonington
Edward King'oo (8), Mansfield
Kaitlyn Kumpf (8), North Stonington
Rosie Lee (7), Essex
Emma Lui (8), Branford
Ournaub Murtaza (7), New London
Isabella Newton Lobo (7), Old Saybrook
Kasen Orenstein (7), Norwich
Jonathan Patton (6), New London
Isabella Pepas (6), Norwich
Kiki Poulard (7), New London
Max Romilly (6), Mystic
Sadie Rotolo (7), Old Lyme
Annie Shay (7), Old Saybrook
Emily Smith (7), Old Saybrook
Sarah Steffian (7), Waterford
Sydney Swenson-Cardwell (6), New London
Gus van Berkel (8), Ivoryton
Isabella Wilcox (7) New London